Najczęstsze błędy na siłowni – czego unikać, by zaoszczędzić czas i osiągnąć lepsze efekty?
Na siłowni możemy rozwijać wiele cech motorycznych: siłę, szybkość, wytrzymałość, gibkość, a także poprawić sylwetkę oraz zadbać o zdrowie. Wiele osób początkujących popełnia błędy, które spowalniają progres, mogą prowadzić do kontuzji i demotywacji. Jeżeli jednak chcesz osiągać lepsze efekty, unikaj tych najczęstszych błędów!
BRAK PLANU TRENINGOWEGO
Wielu początkujących przychodzi na siłownie bez konkretnego planu treningowego czego konsekwencją jest to, że ćwiczą przypadkowe rzeczy, a taki brak struktury może prowadzić do nierównomiernego rozwoju i wolniejszych efektów. W takim przypadku najlepiej ustalić swój główny CEL treningowy i ułożyć plan, który pomoże w jego realizacji. Skup się na progresji obciążeń i regularności. Jeżeli nie wiesz jak ułożyć taki plan treningowy rozważ współpracę z trenerem.
POMIJANIE TECHNIKI NA RZECZ CIĘŻARU
Wraz z regularnością treningów stajemy się silniejsi i sięgamy po większe obciążenia. Ważne jest, aby uważać kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, gdyż zbyt duże ciężary mogą prowadzić do powstania kontuzji, która może wykluczyć nas z treningów na dłuższy czas. Warto swoje pierwsze kroki na siłowni postawić przy osobie doświadczonej, która nauczy Cię poprawnej techniki. Wybieraj ciężar, dzięki któremu czujesz, że wykonywany ruch jest poprawny. Dbaj o kontrolowanie ruchu ekscentrycznego – czyli opuszczania ciężaru.
NADMIERNE KORZYSTANIE Z MASZYN KOSZTEM WOLNYCH CIĘŻARÓW
Maszyny w treningu siłowym są pomocne, jednak nie mogą być naszymi głównymi ćwiczeniami z tego względu, że przez nadmierną stabilizacje, którą nam dają nie rozwijają się nasze mięśnie brzucha, które same są w stanie kontrolować naszą postawę podczas ćwiczeń. Wolne ciężary dodatkowo angażują większe grupy mięśniowe, a maszyny bardziej izolacyjnie. Od czego zacząć? Wprowadź do treningu ćwiczenia wielostawowe takie jak przysiady, martwy ciąg, wyciskanie, pompki, plank. Maszyny traktuj jako dodatek.
Jeżeli unikniesz tych błędów, szybciej zrealizujesz swój cel, zapobiegniesz kontuzjom i będziesz czerpać większą satysfakcję z treningów. Kluczowe jest podejście, które zawiera plan treningowy, poprawną technikę, regenerację oraz konsekwencje. Pamiętaj, że trening siłowy to długotrwały proces, a nie sprint!
Masz któryś z tych problemów? Jeżeli tak to skontaktuj się z nami i umów się na darmową konsultację 🙂