fbpx

Dlaczego warto ćwiczyć bez butów?

Jeżeli kiedykolwiek zadalibyście mi pytanie – w jakie buty do treningu zainwestować – odpowiedziałabym – lepiej wydaj tą kasę na dobry obiad z przyjaciółmi. 

Dlaczego?

Dlatego, że najlepszym rozwiązaniem dla pracy naszej stopy – a co za tym idzie całego aparatu ruchu – jest brak obuwia

W obecnych czasach, kiedy to więzimy stopę w zazwyczaj źle wyprofilowanym, niewygodnym obuwiu przez prawie większą część dnia,  traci ona możliwość pracy i swobodnego ruchu. Może to wpływać na cały nasz organizm. Stopa pełni bardzo ważne funkcje w naszym ciele. Jest naszą podporą, pierwszym przekaźnikiem informacji do mózgu na temat tego po jakim podłożu się poruszamy, jak ułożone jest nasze ciało w przestrzeni, jakie jest napięcie w naszych dolnych kończynach. Wszystko to wpływa na naszą postawę w codziennym życiu czy na napięcie mięśni w trakcie treningu. 

Jeżeli skupimy się na poprawnym ustawieniu stopy w trakcie treningu, oparciu na 3 kościach śródstopia, ustawieniu mocnego łuku stopy będzie to miało bardzo duże przełożenie na wyższe segmenty naszego ciała – kolano, biodro, a nawet bark. Dobre ustawienie stopy wpłynie na zmniejszenie kompensacji a nawet urazów, które mogą się pojawić. Pamiętajmy też, że dobra stabilizacja naszej stopy może rzutować też na stabilizację naszego ciała. Warto jest również pobawić się w stanie na jednej nodze zarówno z otwartymi jak i zamkniętymi oczami. 

Jak zatem trenować naszą stopę? 

Na początek możemy ją po prostu uwolnić z butów i rozruszać. Na filmie pokazuję klika ćwiczeń które na pewno dadzą ulgę Twojej stopie oraz usprawnią jej działanie. 

Jeżeli jednak zdecydujecie się na zakup obuwia – pamiętajcie żeby było jak najmniej wymyślne, dość szerokie – tak żeby palce nie były ściśnięte i na płaskiej podeszwie. Zachęcam jednak do spróbowania treningu na boso, ponieważ są wtedy zupełnie inne odczucia. 

Autor artykułu: Magdalena Dzieciuch

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button