fbpx

Korzyści treningu siłowego

Trening siłowy to nic innego jak rodzaj aktywności fizycznej, gdzie wykorzystujemy nasze ciało do pokonywania oporu. Zarówno trening z masą ciała, jak i z obciążeniem zewnętrznym jest formą treningu siłowego. Wszystko sprowadza się do tego, żeby angażować nasze mięśnie do pracy. Trening siłowy jest bardzo wdzięczną formą aktywności, ponieważ możemy liczyć na szereg pozytywnych adaptacji, które zachodzą w naszym ciele. Znajdują się w nich m.in.:

  1. Poprawa sylwetki – Trening siłowy pomaga zarówno przy utracie tkanki tłuszczowej, jak i przy budowaniu masy mięśniowej. Wszystko zależy od naszego celu. Jesteśmy w stanie poprzez odpowiednio dobrany trening modelować naszą sylwetkę względem naszych potrzeb.
  1. Zwiększona gęstość kości – Jeśli jedyną aktywnością w ciągu dnia będzie siedzenie na krześle bądź na kanapie nasze kości zostaną poddane resorpcji, czyli utracie swojej masy kostnej, jak i jej twardości. Ciało człowieka jest wybitnie ekonomiczne – dotyczy to kości, jak i mięśni. Jeśli nie używamy danej funkcji, którą powinna spełniać tkanka kostna zacznie ona stopniowo zanikać. Trening siłowy poprzez siły działające na nasz szkielet stymuluje kości do zmniejszenia strat, które postępują wraz z wiekiem. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia między innymi osteoporozy.
  1. Redukcja stresu – Trening siłowy podnosi poziom endorfin, czyli tzw. Hormonów szczęścia. Wpływa pozytywnie na ogólne funkcjonowanie organizmu. Może również być pewną formą wyładowania napięcia, odcięcia się od codziennych obowiązków jak i przełamania rutyny w naszym życiu.
  1. Zmniejsza dolegliwości bólowe związane z aparatem ruchu, czyli wszelkiego rodzaju bóle pleców, kolan, łokci itd. Podniesienie ogólnej siły, sprawności oraz koordynacji naszego ciała zdecydowanie ograniczy występowanie takich problemów również w przyszłości.
  1. Mniejsze ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych – Wszelkiego rodzaju choroby związane z układem krążenia, układem oddechowym oraz m.in. cukrzyca czy depresja potrafią destrukcyjnie oddziaływać na nasz organizm. Trening siłowy w skuteczny sposób wspomaga nasze ciało w walce z wyżej wymienionymi problemami.

Trening siłowy można wykonywać w każdym wieku pod warunkiem, że intensywność będzie odpowiednio dopasowana do możliwości osoby trenującej – nie ma żadnych “widełek” wiekowych, które dyskwalifikują rozpoczęcie treningów. Patrząc na to jak wiele oferuje nam ten rodzaj aktywności trudno nie znaleźć powodu, dla którego mielibyśmy nie zacząć ćwiczyć w taki sposób. Trening siłowy daje nam możliwość wyznaczenia różnorakich celów, a odpowiednio dobrane ćwiczenia jak i ich intensywność będzie kluczem, żeby je osiągnąć w bezpieczny sposób.

W razie wątpliwości co do poczynań, które wykonujemy warto skonsultować się z osobom kompetentną i związana z treningiem siłowym – trenerzy studia Invictus z przyjemnością pomogą w odpowiednim dążeniu do wyznaczonego celu. Odpowiednio indywidualne dopasowanie treningu siłowego do konkretnego przypadku gwarantuje efektywność naszych działań oraz zapewnia względy bezpieczeństwa.

Autor artykułu: Bartek Jarosiewicz

Call Now Button