fbpx

Tak powinno wyglądać twoje stanowisko pracy

Wiele osób na co dzień pracuje przy biurkach. W trakcie ostatniego roku część przeszła w całości lub części na tryb zdalny. O ile praca w biurze, dzięki regulowanym biurkom i fotelom, zapewniała możliwość komfortowego dopasowania do siebie stanowiska pracy, o tyle w przypadku home office często bywa to utrudnione. Na dodatek w najbliższym otoczeniu w magiczny sposób pojawiają się kolejne kubki po kawie, książeczki dzieci czy psie zabawki… I nagle z uporządkowanego miejsca pracy tworzy się chaos, który niejednokrotnie rozprasza i utrudnia skupienie się na pracy. Jak zadbać o to, aby nasze (domowe bądź nie) biuro było miejscem jak najbardziej przyjaznym?

1. MINIMALIZM

Zostaw na biurku tylko najpotrzebniejsze rzeczy i uporządkuj je tak, by mieć do nich łatwy dostęp. Być może jesteś osobą, która lubi wokół siebie twórczy bałagan, ale postaraj się zminimalizować ilość przedmiotów leżących w zasięgu ręki. Niech będą to tylko te przedmioty, których rzeczywiście używasz pracując, a nie przypadkowe drobiazgi. Zwróć uwagę najbliższym, żeby nie zostawiali przy twoim miejscu pracy swoich rzeczy. 

2. SPRZĄTANIE NA BIEŻĄCO

Regularnie odnoś puste kubki do kuchni. Nie polecam jedzenia przy biurku. Zdecydowanie lepiej przejść się do kuchni, zrobić sobie krótką przerwę i tam zjeść posiłek, ale jeśli nie możesz pozbyć się tego nawyku, pamiętaj o niepozostawianiu brudnych naczyń wokół siebie. 

3. WODA ZAWSZE POD RĘKĄ

Miej za to pod ręką kubek bądź butelkę z wodą. Pozwoli Ci to zadbać o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia. Dbaj o regularne uzupełnianie naczynia, dzięki czemu nieco się poruszasz, a przy tym sam nie zauważysz, że pracując wypiłeś już 1,5l wody.

4. PRAWIDŁOWA POZYCJA

Pamiętaj o odpowiednim ustawieniu blatu biurka, krzesła i komputera. Twoje nogi powinny swobodnie spoczywać na podłodze, kolana i biodra znajdować się pod kątem 90st do siebie i tułowia. Monitor powinien znajdować się na wysokości Twojego wzroku, tak, abyś nie musiał pochylać ani zadzierać głowy. Ustaw krzesło na odpowiedniej wysokości, wyreguluj oparcie i podłokietniki. Pilnuj postawy-nie zapadaj się w krześle, nie zwijaj się w “precel”. Nie polecam również pracowania z łóżka-pozycja półleżąca jest bardzo obciążająca dla naszego ciała. 

5. RUCH – WAŻNA RZECZ

Regularnie przeciągaj się, wstawaj od biurka, rób krótkie spacerki (choćby do kuchni uzupełnić wodę) czy prostą gimnastykę. Najgorsze, co możesz zrobić, to tkwić w jednej, najczęściej niezbyt zdrowej pozycji, przez kilka godzin.

Autor artykułu: Ania Zagrobelna

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button