fbpx

Spontaniczna aktywność ruchowa w pracy biurowej

Spontaniczna aktywność ruchowa w pracy biurowej jest niezwykle ważna, ponieważ większość czasu spędzamy siedząc przed komputerem, co może prowadzić do wielu negatywnych skutków dla zdrowia. Głównymi problemami, które mogą wystąpić to wady postawy, z którymi wiążą się dolegliwości bólowe najczęściej dolnego odcinka kręgosłupa; zwiększone ryzyko chorób serca, ponieważ nieaktywny tryb życia może wpływać na poziom cholesterolu i ciśnienia krwi; otyłość, gdyż brak aktywności fizycznej obniża nasze spalanie kalorii, a dodatkowo chętnie sięgamy po niezbyt zdrowe produkty, które mamy pod ręką nie kontrolując ile ich zjadamy. Warto zwrócić również uwagę na osłabienie mięśni, głównie chodzi tutaj o mięśnie głębokie tułowia (core) oraz mięśnie nóg. Może dojść również do zmęczenia psychicznego, które często prowadzi do spadku koncentracji i motywacji.

Czym właściwie jest spontaniczna aktywność ruchowa? Odnosi się ona do wszelkich form aktywności fizycznej, które są podejmowane w sposób naturalny, niezorganizowany, nieplanowany i są po prostu spontaniczne w ciągu dnia. Nie jest to zaplanowany trening, ćwiczenia, zajęcia fitness, regularne aktywności sportowe, a raczej proste działania, które podejmujemy w trakcie wykonywania codziennych aktywności. Spontaniczna aktywność ruchowa jest szczególnie ważna kiedy wiele godzin spędzamy zastygając w jednej pozycji, ponieważ pozwoli nam rozruszać ciało i poprawić kondycję.

Warto wprowadzić kilka prostych przyzwyczajeń do naszego codziennego życia, które przyniosą korzyści zdrowotne. Możemy pokonywać schody zamiast korzystać z windy, w biurach bardzo często są windy i ludzie pracując nawet na pierwszym piętrze dojeżdżają na nie windą. Zamiast korzystać z windy, spróbuj pokonać kilka pięter po schodach. Jest to świetny sposób na wzmocnienie mięśni nóg i poprawienie kondycji oraz wydolności naszego organizmu. Zrób kilka krótkich ćwiczeń w miejscu co godzinę. Możesz wstać, zrobić kilka przysiadów, pokręcić biodrami czy nawet wyciągnąć ręce do góry i przeciągnąć się. Świetnym rozwiązaniem na oderwanie się od biurka będzie pójście po wodę. Nie dość, że będzie to motywacja, aby regularnie pić wodę to dodatkowo trochę się rozruszasz. Czas przeznaczony na przerwę obiadową wykorzystaj, aby zrobić krótki spacer po okolicy. To proste działania, które zajmują niewiele czasu, a przynoszą wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Niech nasze biura staną się miejscem, w którym dbamy nie tylko o nasze umysły, ale również o nasze ciała. Zastosowanie spontanicznej aktywności fizycznej w naszym codziennym życiu przyniesie wymierne korzyści dla zdrowia i samopoczucia, a także wpłynie pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Mam nadzieje, że artykuł był pomocny i zachęci Cię do spontanicznej aktywności ruchowej!

Autorka artykułu: Gabrysia Siwiec

Call Now Button