fbpx

CODZIENNA RUTYNA DLA ZDROWIA KRĘGOSŁUPA

W obecnych czasach coraz więcej ludzi zmaga się z bólem kręgosłupa. Siedzący tryb życia, brak odpowiednich nawyków ruchowych i żywieniowych, coraz większa ilość stresu oraz szybkie tempo życia- to tylko niektóre z przyczyn powodujących dolegliwości w obrębie pleców. I tu pojawia się pytanie- co należy zrobić, aby zadbać o swój kręgosłup?

Po pierwsze– zwiększ ilość ruchu w ciągu dnia. Po kilku godzinach siedzenia Twój kręgosłup oraz inne stawy wręcz domagają się ruchu. Co mam na myśli pisząc „ruch”? Może to być dowolny rodzaj aktywności fizycznej, który sprawia Ci przyjemność. To ważne! Ruch, który będzie dla Ciebie przyjemnością może sprawić, że częściej będziesz korzystał/a z danej aktywności. Nie musi to być wysoka intensywność- na początek wystarczy spacer.

Po drugie– zadbaj o swój sen. Staraj się spać 7-9 godzin dziennie. To bardzo istotna kwestia nie tylko z punktu widzenia bólu kręgosłupa, ale i ogólnego zdrowia. Podczas snu nasze ciało regeneruje się, co jest szczególnie ważne dla osób, które są aktywne fizycznie. Postaraj się spać o stałych porach, w pomieszczeniu o temperaturze około 18-20 stopni Celsjusza oraz nie najadaj się przed snem- te czynniki potencjalnie mogą zwiększyć jakość Twojego snu.

Po trzecie– trenuj! Trening całego ciała z pewnością pozytywnie wpłynie na zdrowie
. Najlepszym rozwiązaniem będzie trening siłowy, dzięki któremu zwiększysz mobilność kręgosłupa, a także wzmocnisz mięśnie, które go otaczają. Natomiast, jeśli nie masz możliwości wykonywania takiego treningu- możesz zastąpić go treningiem mobility lub jogą. Ważne, żeby zaangażowane było całe ciało.

Podsumowując, najważniejszym aspektem jeśli chodzi o dbanie o swój kręgosłup jest ruch. To najlepsze lekarstwo oraz sposób na wzmocnienie kręgosłupa. Trenuj, ruszaj się więcej, a Twój kręgosłup na pewno Ci podziękuje.

Autor artykułu: Nikodem Bilczewski

Call Now Button