fbpx

Zwiększ swoją efektywność w pracy

Dziś przedstawię Wam kilka wskazówek na temat tego, co zrobić, aby polepszyć swój sen, a co za tym idzie pracować wydajniej (i nie robić drzemek w ciągu dnia) 😀

Na początek słów kilka o tym, jak sen jest ważny. Niby każdy z nas to wie, a jednak tak wielu ludzi ma problem, aby iść spać o odpowiedniej porze. Sen ma ogromne znaczenie w naszym życiu. Nie bez powodu noworodki potrzebują aż do 19 (!) godzin snu na dobę. Z wiekiem zapotrzebowanie na sen oczywiście spada, mniej więcej od 18 roku życia powinniśmy spać 7-9 godzin na dobę.

Sen, to przede wszystkim czas dla organizmu na regenerację. Wpływa on również na utrzymywanie prawidłowej gospodarki hormonalnej.  Bardzo często, pomimo ćwiczeń i przestrzegania diety, nie możemy stracić kilogramów… a okazuje się, że na przykład śpimy 4-5 godziny na dobę. To zdecydowanie za mało! Organizm jest niezregenerowany, nie ma sił by walczyć, również szansa na złapanie jakiejś infekcji jest o wiele większa.  Zaburzona gospodarka hormonalna to także problemy z koncentracją, bóle głowy, zawroty, a także większy głód.

Wydawałoby się, że wystarczy iść wcześniej spać… a co w przypadku kiedy kładziemy się wcześniej i nie możemy usnąć? Przed Wami wskazówki, co zrobić, aby zasypiać łatwiej.

 

  1. Ogranicz używanie sprzętów elektronicznych na godzinę przed pójściem spać.

Czyli… odłóż telefon, laptopa, wyłącz tv, a poczytaj książkę, posłuchaj audiobooka, bądź relaksującej muzyki.. na pewno będzie Ci łatwiej zasnąć beż używanie niebieskiego światła bezpośrednio przed pójściem do łóżka.

 

 

  1. Ostatni posiłek zjedz 3 godziny przed pójściem spać

Noc, to czas dla Twojego organizmu na regenerację, a nie trawienie posiłku. Nie jedz posiłku bezpośrednio przed pójściem spać. Ostatni posiłek nie powinien być również bardzo ciężko strawny.

 

 

  1. Zaplanuj relaks na 30 min przed pójściem spać.

Może to być czas z książką, może to być medytacja. Coś, co Cię wyciszy i wprowadzi w dobry nastrój przed snem.

 

 

  1. Ogranicz drzemki w ciągu dnia.

Wracasz po pracy i robisz dwugodzinną drzemkę? Nic dziwnego, że później masz problem z zaśnięciem. Jeśli już musisz, to pamiętaj, najlepsze drzemki, to tak zwane powernap, czyli drzemki trwające do 20 minut.

 

 

  1. Nie pij kawy po godzinie 18.

Kofeina pobudza organizm i przyspiesza bicie serca. Pijąc kawę w późnych godzinach popołudniowych możesz mieć problem, aby pójść spać o właściwej porze.

 

 

  1. Nie trenuj w bardzo późnych, wieczornych godzinach

Staraj się tak zaplanować dzień, aby trening nie był ostatnią rzeczą, jaką zrobisz przed spaniem. 

 

Która z tych wskazówek jest najbardziej pomocna?

 

Autor artykułu: Hania Olbinska

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button