fbpx

5 sposobów na rozładowanie stresu. 

Nasz układ nerwowy odbiera codziennie ogromną ilość bodźców stresowych. Każdy taki bodziec powoduje, że w naszym ciele uruchamia się cały proces związany z odpowiedzią na niego. Z pomocą przychodzą hormony takie jak adrenalina i kortyzol. Niestety ciągłe wydzielanie tych hormonów w odpowiedzi na długotrwały, przewlekły stres jest bardzo obciążające dla naszego organizmu. Dlatego warto znać kilka sposobów na to, jak odreagować stres. 

  1. Wyjdź na spacer. 

Aktywność fizyczna jest jedną z najlepszych form rozładowania stresu. Spacer szybkim marszem, przez około 30 minut dotleni nasze ciało, rozluźni napięte mięśnie i doprowadzi organizm do stanu homeostazy (czyli wewnętrznej równowagi). Dzięki wydzielającym się w czasie wysiłku endorfinom poprawia nastrój i w przeciwieństwie do „zajadania emocji” nie wpływa negatywnie na sylwetkę 

  1. Spróbuj medytacji. 

Nie od dziś wiadomo, że regularne praktykowanie medytacji niesie za sobą szereg pozytywnych zmian. Dzięki wyciszeniu jakie nasz umysł uzyskuje poprzez skupienie się przez kilka minut np na oddechu lub muzyce całe ciało wchodzi w stan rozluźnienia. Lepiej radzimy sobie w sytuacjach stresowych, szybciej opanowujemy negatywne emocje. Medytacja sprzyja zwiększeniu samokontroli oraz uwalnia od napięć. Poświęć codziennie od 5 do 10 minut na medytacje i poczuj jak stres Ci opuszcza. 

  1. Zrób sobie weekend offline. 

Codziennie jesteśmy bombardowani milionami informacji. Czas jaki spędzamy w Social Mediach oraz na czytaniu bieżących informacji czasami można liczyć nie w minutach, a w godzinach. Większość zaczyna cierpieć FOMO (fear of missing out), czyli na strach przed tym, że jakaś informacja nas ominie. Ciągłe sprawdzanie powiadomień sprawia, że nasz mózg jest stale na wysokich obrotach. Zrób sobie jeden dzień w którym będziesz całkowicie offline. Odpocznij od informacji, wyjedź za miasto i ciesz się spokojem. 

  1. Praktykuj jogę. 

Joga jest formą sportu, która jednocześnie ćwiczy ciało i wycisza umysł. Jeżeli jesteś osobą, która doświadczyła kiedyś nudy podczas praktyki jogi, to znak, że tym bardziej potrzebujesz wyciszenia. Kiedy uważnie skupiasz się na kolejno wykonywanych ruchach pomagasz Twojemu ciału i umysłowi wrócić do równowagi. 

  1. Znajdź czas tylko dla siebie. 

Jesteśmy zabiegani. Ciągle ktoś potrzebuje naszej pomocy. Dzieci, pracodawca, parter. Każdy z nas potrzebuje czasu tylko dla siebie. Spędź go czy to na relaksującej kąpieli, czy masażu. Poproś partnera, żeby przez 30 minut nikt Ci nie przeszkadzał. Wypracuj sobie swój własny wieczorny rytuał, dzięki, któremu będziesz lepiej spać i lepiej znosić codzienny stres. 

Autor artykułu: Ania Gorczyńska

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button