fbpx

Jak sobie ulżyć, gdy bolą plecy?

Kto nie doświadczył bólu pleców, niech pierwszy rzuci kamieniem! Ból kręgosłupa – dla niektórych osób to incydent, a dla innych to codzienność. Przyczyn może być wiele – nieodpowiednia ilość ruchu, zły sposób odżywiania, stres. To kilka z nich. Ból pleców może nie tylko znacząco utrudnić trening, ale i przeszkadzać w życiu codziennym, np. podczas ważnego spotkania w pracy. Jak sobie z nim poradzić? O tym w kolejnych częściach artykułu!

 

Idź do specjalisty

Pierwszą, najbardziej istotną kwestią, będzie wizyta u specjalisty. Poszukiwanie w Google źródła bólu pleców jest błędem, który może kosztować Cię nie tylko czas, ale i zdrowie. Dolegliwości w obrębie kręgosłupa często dają podobne i niespecyficzne objawy. Z tego powodu warto udać się na wizytę do osoby, która zna się na rzeczy. Diagnostyka to klucz do znalezienia głównego źródła problemu! Napięcie, które gromadzi się w mięśniach grzbietu może utrudnić codzienne funkcjonowanie.

 

Domowe sposoby

Biorąc pod uwagę domowe sposoby – rolowanie i rozciąganie mogą okazać się pomocne i przynieść ulgę Twoim plecom. Zmniejszenie napięcia w obrębie pleców może skutkować obniżeniem poziomu dolegliwości bólowych. Potrzebujesz tylko rollera/piłeczki i kilku metrów kwadratowych wolnej przestrzeni! Już kilka minut dziennie może poprawić stan Twoich pleców. Pamiętaj, ważna jest regularność! Lepiej zrobić codziennie 10-minutową sesję rozciągania i rolowania niż jedną godzinną raz w tygodniu.

Jeśli szukasz pomysłu na 10-cio minutowe treningi mobility&stretch znajdziesz je TUTAJ 

A TUTAJ znajdziesz 25-cio minutowe treningi z rolowania

 

Czas na ruch

Ważnym aspektem radzenia sobie z bólem pleców jest spontaniczna aktywność fizyczna. Co to takiego? To wszystkie formy aktywności, które wykonujemy poza treningiem. Przykładem może być spacer z psem, sprzątanie, zakupy czy chodzenie po schodach. Dlaczego jest ona tak ważna? W dobie siedzącego trybu życia zapominamy o ruchu, który jest najlepszym lekarstwem. Jego niedobór może być przyczyną problemów układu sercowo-naczyniowego, mięśniowo-szkieletowego, pokarmowego i wielu innych. Zadbaj o to, żeby być aktywnym w ciągu dnia, wykonując minimum 8000 kroków dziennie. Nie tylko pomoże to w kontroli masy ciała, ale i pozytywnie wpłynie na stan zdrowia.

Pozbądź się stresorów

Jedną z przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa może być stres. Wpływa on negatywnie na cały nasz organizm, co w perspektywie długofalowej może przynieść wiele złych skutków i pogorszenie stanu zdrowia. Obniżenie poziomu stresu może znacząco pomóc w walce z bólem pleców. Co może okazać się pomocne? Z pewnością świadomość, co jest w Twoim przypadku stresorem, czyli czynnikiem wywołującym reakcję stresową. Dobrym pomysłem może okazać się wizyta u psychologa/ psychoterapeuty, który pomoże znaleźć ową przyczynę. Dodatkowo, możesz wdrożyć trening oddechowy do swojej codziennej rutyny. Pozwoli on obniżyć napięcie kumulujące się w ciele, poprzez zwiększenie aktywności części przywspółczulnej układu nerwowego, czyli tej, która odpowiada za rozluźnienie mięśni, spowolnienie akcji serca i ogólne uspokojenie organizmu.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Odpowiedni trening oporowy, który zwiększy siłę Twoich mięśni, może okazać się pomocny w walce z bólem oraz zapobiec przed nim. Regularna aktywność fizyczna na siłowni sprawi, że będziesz lepiej reagował na stres i obciążenia dnia codziennego. Tak więc na co czekasz? Kup karnet na siłownię, zaplanuj trening i wzmocnij swoje ciało!

Dziękuję, że dotrwałeś do końca artykułu! Mam nadzieje, że okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakieś pytania lub zmagasz się z bólem pleców napisz do nas.

Autor artykułu: Nikodem Bilczewski

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button