fbpx

Dlaczego TABATA to Twój najlepszy przyjaciel w walce o smukłą sylwetkę?

Zacznijmy od tego, co to jest tabata?

Tabata to intensywny trening o charakterze interwałowym, często bazującym na pracy beztlenowej. (O treningu interwałowym pisaliśmy TU. ) Jedna tabata to szybki trening, który trwa raptem 4 minuty, a już taki krótki wysiłek może sprawić, że metabolizm zacznie szybciej pracować. Im bardziej przyspieszony metabolizm, tym spalanie tkanki tłuszczowej jest większe i jesteś w stanie osiągnąć szybko wymarzoną figurę.

 

Charakterystyka tabaty

Tabata składa się z 8 rund. Jedna runda trwa 20 sekund, po której odpoczywamy zaledwie 10 sekund. Podczas 20 sekund pracy, staramy się pracować jak najszybciej, aby nasze tętno zdecydowanie się podniosło. 10 sekund stanowi niepełną przerwę wypoczynkową, dlatego każda kolejna runda jest coraz większym wyzwaniem. 

 

Zalety tabaty

  • Oprócz niepodważalnego pozytywnego wpływu na zmianę sylwetki, działa również korzystnie na organizm pod względem zdrowotnym. Tabata poprawia kondycję i wydolność, więc wchodzenie po schodach na 4 piętro nie będzie w końcu żadnym problemem.
  • Tatata pozwala spalić dużo kalorii w krótkim czasie! Dzięki spalonym na treningu kaloriom, możesz pozwolić sobie na delikatnie większy posiłek, albo na małe słodkie odstępstwo od diety 😉 
  • Tabata pozwala Ci zaoszczędzić Twój cenny czas – nie musisz spędzać długiego czasu na monotonnych i nudnych maszynach cardio czy uprawiać bieganie, którego nienawidzisz. 4 minuty to tyle co mycie zębów.   
  • Tabatę możesz wykonywać wszędzie – trening w domu, trening na polu czy trening na siłowni. Nie ważne gdzie, ważne, że ten szybki trening, gdy nie masz czasu da Ci te same efekty w każdym miejscu.
  • Tabata świetnie sprawdza się przy problemach hormonalnych, kiedy organizm nie reaguje na trening dotychczasowy. Mądrze wykorzystana jest bardzo dobrym bodźcem, dzięki któremu znów waga zacznie spadać, a obwody maleć. 
  • I najważniejsze… Nawet krótka tabata poprawia Twój nastrój, zwiększa pewność siebie i daje mnóstwo energii do życia! Po szybkim treningu odzyskasz wenę do pracy i czas minie szybciej.

Przykładowy trening

Już niebawem na naszym blogu pojawi się przykładowa tabata, która pomoże Ci osiągnąć niesamowite efekty. Tabatę (jak już wiesz) skutecznie można wykonywać w domu! 

 

Tabata a trening personalny

Tabata jest też częstym narzędziem w pracy, który wykorzystuję na treningach personalnych, aby uzyskać najlepsze efekty sylwetkowe moich Podopiecznych. Na treningach personalnych jesteśmy w stanie dobrać idealne ćwiczenia, a taka spersonalizowana tabata sprawi, że zdobędziesz spektakularne efekty!

 

Podsumowując: krótko, szybko i intensywnie to trzy słowa idealnie opisujące najlepszy trening – tabatę!

 

Autor artykułu: Hanna Olbinska

Call Now Button