fbpx

Długotrwała pozycja siedząca, a trening

Długotrwale utrzymywana pozycja siedząca może wywoływać szereg kompensacji w naszym ciele przyczyniających się do występowania bólu, ograniczeń ruchowych i ogólnego zmniejszenia wydajności układu nerwowego. Najbardziej narażoną strukturą, która ulega zaburzeniu podczas siedzenia są mięśnie zginające staw biodrowy, głównie mięsień biodrowo lędźwiowy oraz mięsień prosty uda.

W momencie przyjmowania przez nasze ciało pozycji skracającej te mięśnie, zaczynają się one adaptować do nowego zakresu oraz zmniejsza się długość ich ścięgien co nazywane jest skróceniem adaptacyjnym. Powoduje to zmniejszenie siły jaką mięśnie są w stanie wygenerować oraz ich ucisk na powierzchnie stawowe co może przejawiać się bólem odczuwanym przeważnie z przodu biodra. 

Skrócenie zginaczy biodra w treningu może utrudniać prawidłowe zaangażowanie mięśni pośladkowych poprzez wpływ na wyjściowe ustawienie miednicy. Popularnym widokiem na siłowniach są ludzie którzy godziny spędzone przy biurku próbują rekompensować ciągłym rozciąganiem przodu bioder. W przypadku skrócenia adaptacyjnego takie działania niestety zazwyczaj są nieskuteczne. W celu poprawy pracy bioder, których funkcja została zaburzona przez długotrwałą pozycję siedzącą pomocne może okazać się wzmacnianie mięśni zginających biodro, jednocześnie pilnując abyśmy trenowali te mięśnie w całym zakresie ich działania czyli również w pozycji, w której staw biodrowy znajduje się w wyproście. Kluczowe jest tutaj zrozumienie, że samo nadmierne napięcie mięśnia nie zawsze stanowi o jego sile i czasami takie mięśnie również potrzebują  bodźców w postaci treningu aby przywrócić ich prawidłową funkcję oraz zakres.

Autor artykułu: Paweł Reterski

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button