fbpx

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?

Szacuje się, że 80% społeczeństwa przynajmniej raz w życiu doświadczy epizodu bólowego kręgosłupa. To nie opinia- to fakt!  Odpowiedni poziom aktywności fizycznej, ograniczenie poziomu stresu oraz prawidłowa dieta mogą pomóc w zapobieganiu dolegliwości bólowych kręgosłupa, jednak czynniki te nie są w stanie zminimalizować ryzyka ich wystąpienia do zera. Zatem bez wątpienia warto wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie, gdy ból kręgosłupa wystąpi!

Po pierwsze:

Nie panikuj! To, w jaki sposób postrzegasz ból ma znaczenie. Aspekt psychiczny odgrywa niemałą rolę w intensywności doznań bólowych. Nie da się ukryć, że dolegliwości bólowe kręgosłupa potrafią utrudnić codzienne życie. Jednak myśląc o nich non stop, nie zniwelujesz ich. Przeanalizuj swoje nawyki ruchowe (treningi, spontaniczną aktywność fizyczną), sytuacje, w których odczuwasz ból oraz poziom stresu. Może aktualnie ruszasz się zbyt mało i/lub miałeś_aś ostatnio dużo stresu? Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc Ci w zrozumieniu, gdzie może być problem.

Po drugie:

Ból to sygnał, że coś w Twoim organizmie nie działa w sposób prawidłowy. W takiej sytuacji warto udać się do specjalisty, np. fizjoterapeuty, który zdiagnozuje co jest źródłem problemu. Nie warto szukać diagnozy w Internecie. Informacje zawarte tam w większości nie są weryfikowane przez kompetentne osoby. W skrajnych przypadkach można sobie zaszkodzić.

Po trzecie:

Bądź aktywny/a fizycznie! Ruch może okazać się świetnym lekarstwem na ból kręgosłupa. Odpowiednia ilość aktywności fizycznej o niskiej i/lub umiarkowanej intensywności (np. spacer, bieganie, pływnie) może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych we wspomnianym obszarze. Jest ona szczególnie istotna w przypadku osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej. Zatem jeśli należysz do tego grona osób i odczuwasz dolegliwości bólowe kręgosłupa- warto umieścić aktywność fizyczną na stałe w swoim planie dnia.

Autor artykułu: Nikodem Bilczewski

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button