fbpx

Czy martwy ciąg jest niebezpieczny dla Twoich pleców?

Martwy ciąg jest jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń na siłowni oraz jednym z tych, wokół którego powstał ogrom mitów. Wiele osób uważa, że jest szkodliwy dla kręgosłupa, szczególnie dla odcinka lędźwiowego. Jak jest naprawdę? Odpowiedź poznasz poniżej!

Zacznijmy od podstaw- czym jest martwy ciąg? Jest to ćwiczenie wielostawowe, angażujące głównie partie mięśniowe należące do grupy mięśni posturalnych: mięsień prostownik grzbietu, mięsień pośladkowy wielki oraz mięśnie kulszowo-goleniowe. Można wykonywać
go przy użyciu hantli, sztangi oraz pół-sztangi. Istotą martwego ciągu jest podniesienie określonego ciężaru z ziemi aż do pełnego wyprostu w stawie biodrowym, angażując wyżej wymienione grupy mięśniowe. Istnieje wiele odmian tego ćwiczenia, ale o tym nie dzisiaj.

Z moich obserwacji wynika, że mit o szkodliwości martwego ciągu dla pleców wziął się między innymi z „kultu” neutralnej pozycji kręgosłupa. W mediach społecznościowych widoczna jest narracja, jakoby obciążanie i ruszanie kręgosłupem miało być szkodliwe. Nic bardziej mylnego! Kręgosłup, jako struktura aparatu ruchu potrzebuje odpowiedniego
dociążenia, aby zdrowo i w pełni funkcjonować. Owszem, zachowanie względnie neutralnej pozycji podczas wykonywania martwego ciągu jest optymalne dla większości bywalców na siłowni. Jednak ważną kwestią jest to, w jaki sposób obciążamy kręgosłup!

Kluczem do zdrowego dźwigania ciężarów, wliczając w to martwy ciąg, jest przede wszystkim odpowiedni dobór formy ćwiczenia oraz parametrów trening owych, takich jak objętość, intensywność oraz częstotliwość. Martwy ciąg sam w sobie nie jest szkodliwy. Szkodliwe może być obciążenie kręgosłupa w nim np. poprzez złą technikę, zbyt duży ciężar (intensywność) lub objętość w skali tygodnia/miesiąca/roku. Istotną kwestią jest odpowiedni dobór dawki oraz techniki w tym ćwiczeniu- tak jak w każdym innym.

Podsumowując- martwy ciąg nie jest sam sobie złym ćwiczeniem. Może być świetnym narzędziem do kształtowania siły, jeśli technika oraz parametry treningowe zostaną dobrze dobrane. Ból pleców, który występuje u niektórych ćwiczących po wykonaniu tytułowego ćwiczenia może być związanym z zaniedbaniem wyżej wymienionych kwestii, jednak nie czyni go to szkodliwym ćwiczeniem.

Call Now Button