fbpx

Dlaczego ćwiczenia na maszynach nie są efektywne?

Pamiętam swoje pierwsze kroki na siłowni. Weszłam do dużego budynku, w którym, każdy zdawał się wiedzieć co ma robić. Strefa cardio, strefa wolnych ciężarów, i mnóstwo maszyn. Rozglądałam się i nie do końca wiedziałam co mam robić. Najłatwiej było przeczytać instrukcję na maszynie i z niej skorzystać. Dopiero później, w toku poszerzania wiedzy o treningu siłowym dowiedziałam się dlaczego na początku nie osiągałam założonych celów. 

Ćwiczenia na maszynach mają wiele zalet. Przede wszystkim są bezpieczniejsze. Kontuzje w trakcie ich wykonywania zdarzają się bardzo rzadko. Osoby początkujące mogą bez większego narażenia swojego zdrowia oswoić się z siłownią i zasadami na niej panującymi. Są też mniej męczące, dzięki czemu nie stracisz szybko motywacji do aktywności fizycznej. 

Jednak najbardziej korzystnymi ćwiczeniami w treningu siłowym są te, które angażują jak największa ilość mięśni i stawów. Czyli tak zwane ćwiczenia wielostawowe, takie jak na przykład przysiady czy martwy ciąg. Kiedy decydujemy się ograniczyć nasz trening do ćwiczeń na maszynach, w każdym przypadku wykonujemy ćwiczenia izolowane, skupiające się na konkretnej  partii mięśniowej. Jeżeli nie jesteś osobą przygotowującą się do zawodów sylwetkowych, lub taką która chce wyrzeźbić konkretne mięśnie, tego typu ćwiczenia będą dla Ciebie na siłowni stratą czasu.  

W trakcie korzystania z maszyn wzmacniane są pojedyncze grupy mięśni. Nie pracujesz również nad stabilizacją centralną. Spalanie tanki tłuszczowej jest mniej intensywne, niż w trakcie treningu ogólnorozwojowego, czy siłowego, ale z wykorzystaniem ćwiczeń wielostawowych. 

Jeżeli jesteś osobą początkującą warto skonsultować technikę wykonywania ćwiczeń i wdrożyć jak najwięcej tych, które angażują do pracy całe ciało. Warto dobierać ćwiczenia tak, żeby pomagały osiągać Twoje cele. Jeżeli chcesz schudnąć, dobrze będzie połączyć treningi siłowe z treningami wydolnościowymi. Jeśli chcesz budować masę mięśniową trenuj siłowo stopniowo zwiększając obciążenie. 

Jeżeli chcesz efektywniej osiągać cele sylwetkowe na siłowni wybieraj raczej pracę z wolnym ciężarem, niż na maszynach.

Twój najlepszy przyjaciel na siłowni, czyli o wolnych ciężarach. 

 

Autor artykułu: Ania Gorczyńska

 

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button