fbpx

Ćwiczenia zakazane – czy są jakieś, których nie powinieneś robić?

W dzisiejszych czasach aktywność fizyczna stała się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, coraz więcej osób staje się świadoma korzyści, które z niej płyną. Poprawa wydolności, wzmacnianie mięśni, redukcja ryzyka chorób serca, utrzymanie zdrowej masy ciała, to tylko kilka z nich. Każdy znajdzie coś dla swoich celów i zdrowia. Mimo wielu korzyści, naturalnym jest, że pojawiają się wątpliwości, czy na pewno każde ćwiczenie możemy zrobić. Czy istnieją ćwiczenia zakazane? Dla wszystkich, a może tylko dla Ciebie? W końcu w Internecie pełno jest tytułów, które aż krzyczą „tego ćwiczenia nie rób, albo skończysz z kontuzją”. Jak to wygląda naprawdę?

Czy są ćwiczenia, których nikt nie powinien robić?

Najprościej odpowiedzieć, nie. Jednocześnie odpowiedź jest dużo bardziej złożona. W Internecie istnieje setki, a może i tysiące przeróżnych ćwiczeń, którymi osoby zainteresowane są aż bombardowane z każdej strony. Niektóre wyglądają po prostu ciekawie, inne obiecują niesamowite efekty, które w końcu na pewno sprawdzą się właśnie u Ciebie. Czy tak to wygląda naprawdę? W realnym świecie niestety nic nie jest tak proste. To, że Twoja jedna znajoma robi takie ćwiczenie i ma świetne efekty wizualne, a drugi znajomy robi inne, które pozbawiły go bólu kolana, nie znaczy, że i dla Ciebie przyniosą one identyczne efekty. Jako jednostki różnimy się pod wieloma względami, zaczynając od budowy ciała, trybu życia i pracy, kończąc na zainteresowaniach, dodatkowych aktywnościach i przede wszystkim ewentualnych zmianach chorobowych organizmu. Przede wszystkim każdy powinien najpierw skonsultować się z profesjonalistą w zależności od potrzeb, które chcemy osiągnąć na treningu – trener personalny, fizjoterapeuta; oraz z lekarzem w razie innych schorzeń. Dla jednej osoby dane ćwiczenie będzie idealnym uzupełnieniem treningu, dla innej całkowitym przeciwskazaniem do wykonywania i możesz się o tym dowiedzieć tylko dzięki profesjonalnej ocenie osoby kompetentnej w danej dziedzinie. W innym przypadku możesz doprowadzić do kontuzji, a nawet pogorszenia stanu zdrowia.

Ruch to zdrowie

Często tak, ale nie zawsze. Dlatego pamiętaj, że zawsze w razie wątpliwości lepiej skonsultować się z profesjonalistą, niż na końcu leczyć coś, co mógłbyś/aś uniknąć już na wstępnym etapie. Aktywność fizyczna powinna być przyjemnością, a ilość ćwiczeń pozwala na wykorzystanie szerokiej gamy ruchów, które pomogą osiągnąć Ci Twoje cele. W razie wątpliwości zapraszamy Cię już dzisiaj na konsultację w naszym studiu w Krakowie.

Autorka artykułu: Sylwia Kiełbowicz

Call Now Button