fbpx

Jak praktyka jogi wpływa na regenerację organizmu.

Joga – znany od tysięcy lat system ćwiczeń niezmiennie fascynuje zwłaszcza mieszkańców zachodu. Jedni widzą w niej duchową drogę, inni porostu zwykłe ćwiczenia. Nie ma jednak wątpliwości co do jej skuteczności. Codzienna praktyka jogi obniża ciśnienie krwi, uspokaja, obniża poziom kortyzolu, a tym samym wspomaga redukcję stresu. Poprawia mobilność ciała, wspomaga regenerację mięśni po treningu. Zalety można wyliczać, a dla wielu wada jest tylko jedna – joga jest powolna i szybko nudzi.

Przyjrzyjmy się temu. Żyjemy w najszybszych czasach. Jeszcze nie tak dawno jedynym oknem na świat było radio i telewizor. Sto lat temu niewielu posiadało odbiornik radiowy. A 150 lat temu trzeba było przyjść do sąsiadki na plotki, żeby dowiedzieć się co się dzieje. Dzisiaj żyjemy szybko, stale czytamy nowe informacje w Internecie. Ale tylko krótkie i szybkie, długie artykuły nie przykuwają naszej uwagi na dłużej. Wszystko robimy szybko. Szybki obiad, szybki prysznic, szybko do przedszkola, szybko zamknięcie miesiąca. I prawda taka, że kiedy przychodzi nam się zrelaksować, wsłuchać w siebie, w swoje ciało – szybko nam się to nudzi, bo mózg jest przyzwyczajony do ciągłego działania, a stale podwyższony hormon stresu nie pozwala się łatwo zrelaksować.

Kiedy jednak przetrwamy czas w którym nasz mózg usilnie namawia nas na porzucenie jogi, okaże się, że jest ona niesamowicie pomocna w tym, żeby zadbać o swój dobrostan. Nie tylko wyciszyć się i zrelaksować, ale również wspierać regenerację potreningową. Większość z nas doświadczyła zmęczenia mięśni po treningu oraz tego, co popularnie nazywa się zakwasami. Te mikrourazy mięśni które powstają w trakcie wykonywania ćwiczeń potrafią nieźle dać się we znaki. Rozciąganie, powolny głęboki oddech i obniżenie poziomu kortyzolu bardzo mocno będzie wspierało odbudowę tkanki, tym samym zmniejszając dolegliwości. Wynika to między innymi z tego, że joga poprawia przepływ krwi i dostarcza więcej składników odżywczych oraz tlenu. Na prawdę warto rozważyć wprowadzenie elementów jogi do swojej codziennej aktywności fizycznej.

Które Asany (pozycje w jodze) będą najbardziej wspierały regenerację po treningu?

Pies z głową do góry:

Rozciąga klatkę piersiową, brzuch. Wspiera kręgosłup.

Pozycja Trójkąta:

Rozciąganie nóg, pleców.

Autorka artykułu: Ania Gorczyńska

Call Now Button