fbpx

Ustal w końcu taki cel, który osiągniesz

CZY WIESZ, JAK DOBRZE WYZNACZYĆ SWÓJ CEL TRENINGOWY?

Wraz z Nowym Rokiem podejmujesz nowe postanowienia. Dzisiaj o tym jak wyznaczyć sobie dobrze cel, aby go w końcu z sukcesem zrealizować.

 

Oto przykłady ŹLE wyznaczonych celów, których NIE osiągniesz:

“chcę schudnąć”

“chcę poprawić kondycję”

Dlaczego źle? Czytaj dalej.

 

 

S.M.A.R.T.E.R.

( wersja rozszerzona koncepcji S.M.A.R.T. ) jest koncepcją formułowania celów będąca zbiorem siedmiu postulatów dotyczących cech, którymi powinien się charakteryzować poprawnie sformułowany cel. Metoda S.M.A.R.T. została stworzona po to, aby przekuć marzenia na realne cele i umożliwić w kolejnym kroku stworzenie planu ich realizacji, a potem ułatwić rozpoczęcie działań, których efektem będzie osiągnięcie celu.

Zgodnie z akronimem tworzącym nazwę koncepcji, sformułowany cel powinien być:

PROSTY (ang. simple) – jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne i nie pozostawiające miejsca na luźną interpretację. Cele typu “chcę schudnąć”, “chcę przebiec maraton” nie są celami S.M.A.R.T.

MIERZALNY (ang. measuralbe) – dobrze określony cel powinien dawać nam możliwość sprawdzania postępów na drodze do jego realizacji, a więc powinien być tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu lub umożliwić jednoznaczne sprawdzenie jego realizacji.

OSIĄGALNY (ang. achivable) – inaczej mówiąc realistyczny; cel zbyt ambitny niszczy wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji.

ISTOTNY (ang. relevant) – cel powinien być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował.

określony w CZASIE (ang. timely defined) – Cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy w jakim zamierzamy go osiągnąć, czyli określoną datą, do jakiej chcemy zrealizować cel.

EKSCYTUJĄCY (ang. exciting) – cel powinien być ekscytujący, w żadnym wypadku nie powinien on być obojętny osobie go ustanawiającej; cel ekscytujący motywuje do osiągnięcia go.

ZAPISANY (ang. recorded) – zapisanie celu spełnia kilka funkcji: nie zapomnimy o nim, zapisanie motywuje do jego osiągnięcia.

 

 

Oto, jak mogą brzmieć cele, które są dobrze wyznaczone, a co za tym idzie – z pewnością je osiągniesz!

Zamiast “chcę schudnąć” – “chcę zredukować tkankę tłuszczową o 4% w 3 miesiące, bo dzięki temu będę pewniejsza siebie w pracy, a także założę swoją ulubioną sukienkę na ślub brata”

Zamiast “chcę poprawić kondycję” – “chcę przebiec 5 km w 30 minut do 31.08.2021 r. Tym chcę pokazać mojemu synowi, że trzeba być aktywnym, bo aktywność to zdrowie i chcę, żebyśmy razem wystartowali w biegu na 5 km wokół krakowskiego rynku, który odbędzie się w październiku tego roku”

 

 

Powodzenia w postanowieniach noworocznych!

Autor artykułu: Justyna Szarawarska

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button