fbpx

Dlaczego plecy bolą w samochodzie?

Czy zdarzyło Ci się odczuwać dyskomfort lub ból pleców w trakcie dłuższej podróży samochodem ? Zastanawiasz się co może być tego przyczyną i jak temu zaradzić ? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania !

1.Dlaczego plecy bolą w samochodzie?

Samochód odciąża nas w wielu aspektach, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że długie i intensywne przebywanie za kierownicą może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie – powodując zmiany w ciele w szczególności – kręgosłupie.
U kierowcy kręgosłup wraz z mięśniami tułowia pełni funkcję stabilizatora.

Zostaje unieruchomiony i długotrwale statycznie obciążony, umożliwiając nogom i rękom swobodne poruszanie się. Nasz kręgosłup może „dać o sobie znać” bólem już po 30 minutach spędzonych za kółkiem. Podczas siedzenia, zapadnięte i uciśnięte krążki międzykręgowe nie mogą chłonąć krwi i
substancji odżywczych. Kolagen wokół pobliskich ścięgien i więzadeł twardnieje i nie daje stabilizacji dla kręgosłupa.

  1. Co możesz zrobić żeby odciążyć plecy ?

Zanim przedstawię wam kilka trików i czynności które możecie zrobić przed i w trakcie jazdy z pozycji fotela, to chciałbym jasno powiedzieć że są dwie rzeczy które mogą diametralnie odmienić sytuację na waszą korzyść. Pierwsza z nich, to regularny ruch. Nic bowiem nie wpływa tak dobrze na
stabilizacje kręgosłupa jak odpowiednia ilość ruchu i ćwiczenia, to przede wszystkim stawia was w lepszej sytuacji zanim jeszcze wsiądziecie za kierownice. Drugą rzeczą która będzie robiła bardzo wiele dobrego dla waszych pleców jest regularna przerwa w jedździe. Wysiądź z auta raz na godzinę lub dwie, zrób 100 kroków, 10 skłonów, kilka rotacji. Pomoże to w ukrwieniu krążków międzykręgowych oraz zmianie napięcia mięśni.

Na koniec kilka spraw o których warto pamiętać kiedy już kierujemy pojazdem.

● odpowiednie ustawienie kierownicy i odległości od niej – przy opartych plecach nadgarstek ręki musi sięgać do „godziny 12:00” na kierownicy, a lewa noga wciskając sprzęgło powinna zostać lekko ugięta w kolanie
● wyregulowanie fotela – wysokość (potylica ma przylegać do środka zagłówka) oraz kąt nachylenia (kąt między udami a tułowiem powinien wynosić około 110 stopni)
● opieranie podczas jazdy głowy o zagłówek, dzięki czemu odciążany będzie odcinek szyjny kręgosłupa
● trzymanie rąk na kierownicy w położeniu „za piętnaście trzecia” – ugięte w łokciach, odciążają barki
● pośladki przysunięte jak najbliżej oparcia, tak by utrzymać plecy w linii prostej
● przy długich podróżach w punkcie lędźwiowym stosowanie niewielkiej poduszki, w celu podtrzymania kręgosłupa w neutralnej pozycji przypominającej kształt litery „S”

Następnym razem podróżując samochodem spróbujcie zastosować się do ww. zaleceń i koniecznie dajcie znać czy przyniosły one zamierzoną ulgę !

Autor artykułu: Adrian Morąg

Call Now Button