fbpx

Sprawdzone sposoby na to, by przestać podjadać

  1. Zaplanuj wcześniej posiłki 

Zaplanowanie jadłospisu na kolejny dzień to świetny sposób na podjadanie. Przygotowane posiłki pozwolą nam świadomie dostarczyć potrzebną ilość kalorii, jednocześnie redukując potrzebę podjadania oraz stanowiąc dodatkową motywację do utrzymania postanowienia. Aplikacje do liczenia kalorii. Dla osób chcących dokładnie śledzić ilość kalorii i makroskładników w trakcie dnia mamy sporo platform takich jak min. Fitatu, Myfitnespal, FatSecret czy Cronometr. 

Jeśli szukasz szybkich i smacznych lunchboxów do pracy znajdziesz je TUTAJ.

  1. Więcej błonnika 

Jeżeli Twoja dieta jest uboga w warzywa i owoce, a najczęstszą przekąską są produkty wysoko przetworzone, z pomocą może przyjść zwiększenie ilości błonnika w codziennym jadłospisie. Według WHO dorosły człowiek powinien spożywać od 27 do 40g błonnika dziennie. Taka ilość powinna zapewnić uczucie sytości na dłużej, co z kolei pomoże Ci mniej podjadać. Najwięcej błonnika pokarmowego znajduje się w:

-suchych nasionach roślin strączkowych,

-płatkach owsianych,

-marchwi,

-dyni,

-burakach,

-czarnej i czerwonej porzeczce,

-aronii,

-malinach,

-gruszkach,

-winogronach.

  1. Pij wodę 

Spożywanie odpowiedniej ilości wody może okazać się zbawienne w kwestii eliminacji podjadania. Możemy przyjąć, iż na każdą spożytą kalorię powinniśmy przyjąć 1 mililitr wody. Zatem jeśli w ciągu dnia spożywasz 1500kcal, to powinieneś wypijać 1.5l wody. Oczywiście dodatkowa aktywność fizyczna może powodować zwiększenie zapotrzebowania na płyny, tak samo jak na kalorie. 

  1. Przygotuj zdrowe przekąski 

Jeżeli problem z podjadaniem ma bardziej podłoże nawykowe, przygotowanie sobie “zdrowych przekąsek” mogących zastąpić regularne smakołyki pomoże Ci nie tylko ominąć zbędne kalorie, ale także dostarczyć wartościowe elementy dla Twojego organizmu. Bardzo polecam warzywa pokrojone w paski tj. marchew, korzeń pietruszki, seler naciowy, które dodatkowo można maczać sobie w paście warzywnej. 

  1. Ssij olej kokosowy ! 

Piąty sposób potraktował bym raczej jako “ciekawą propozycję” dla osób bardziej świadomych swoich smaków i możliwości układu pokarmowego. Ssnie olejku kokosowego to praktyka, które swoje źródło ma w Ajurwedzie, opartej o holistyczne podejście do zdrowia i witalności. Praktyka ta ma przede wszystkim na celu odkażanie jamy ustnej z tych bakterii, wirusów i grzybów, których nie jesteśmy w stanie się pozbyć myjąc zęby tradycyjną metodą. Nie mniej wiele osób przypisuje tej praktyce właśnie znaczny wpływ na zmniejszenie ochoty na słodycze oraz przekąski. Tę właściwość prawdopodobnie zawdzięczamy posmakowi jaki towarzyszy temu doświadczeniu.

Autor artykułu: Adrian Morąg

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button