fbpx

O co chodzi i dlaczego mięśnie dna miednicy są ważne?

Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o mięśniach dna miednicy, szczególnie w kontekście kobiet w ciąży i po ciąży. Ale wszyscy mamy te mięśnie i nie tylko dla osób ciężarnych są one ważne! O co z nimi chodzi, na co mają wpływ i jak je mądrze trenować? Postaram się pokrótce wyjaśnić.

Mięśnie dna miednicy (MDM) mamy wszyscy, bez względu na płeć. U kobiet sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ze względu na budowę anatomiczną i specyfikę pracy z nimi związaną.

Ogólnie rzecz biorąc, mięśnie dna miednicy podtrzymują nasze narządy wewnętrzne, znajdujące się w jamie brzusznej, od dołu, tworząc dla nich „hamak”. Nasz tułów okalają mięśnie ze wszystkich stron, tworząc pewnego rodzaju walec. Od góry jest to przepona, z przodu i boku mięsień poprzeczny, prosty i skośne brzucha, wzdłuż kręgosłupa prostowniki grzbietu i właśnie od dołu-mięśnie dna miednicy. Cały ten „walec” pracując odpowiednio, umożliwia nam oddychanie, siedzenie, chodzenie, oddawanie moczu, poród.

W skrócie bierze udział w każdej czynności, jaką wykonujemy

Mięśnie dna miednicy działają synchronicznie i naprzemiennie z przeponą, podtrzymując wszystko, co ponad nimi.

Wykonują ogromną pracę i poddawane są dużemu ciśnieniowi np. przy kichaniu czy kaszlu. Wpływają na naszą postawę i sposób poruszania się. Ich nadmierne napięcie bądź rozluźnienie często sprawia, że pojawiają się rozmaite dolegliwości — szczególnie u kobiet. Mogą to być bóle kręgosłupa, nadmierne obciążanie bioder i kolan wskutek złej postawy, nietrzymanie moczu, bolesne miesiączki, częstomocz czy zaburzenia funkcji seksualnych (również u mężczyzn). Nadmiernie napięte powodują również napięcia w innych obszarach ciała, np. klatce piersiowej.

Przywrócenie prawidłowych funkcji MDM sprawia, że nasz kręgosłup staje się stabilniejszy, tor oddechu jest poprawny, a cała postawa prawidłowa. Dzięki temu możemy w zdrowy dla nas sposób wykonywać czynności dnia codziennego, poruszać się czy trenować.

Jak sprawdzić, w jakim stanie są nasze mięśnie dna miednicy, jeśli nie odczuwamy żadnych z wymienionych powyżej dolegliwości?

Najlepiej udać się do specjalisty, zajmującego się tematem. Dla kobiet będzie to fizjoterapeuta uroginekologiczny, a w przypadku obu płci sprawdzi się wykwalifikowany fizjoterapeuta bądź trener. Warto sprawdzić, czy nasze MDM są w dobrej kondycji, potrafią być silne i elastyczne jednocześnie.

Czemu? Ponieważ ich stan wpływa na komfort naszego codziennego funkcjonowania.

Autor artykułu: Ania Zagrobelna

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button